19.02.2021
Поділитися: 0
  • Facebook
6443

Як правильно вчити дитину читати складами

Займаючись розвитком малюка, батьки велику увагу приділяють читанню. Розуміючи, що дитина вже готова до нового етапу навчання, мама і тато прагнуть скоріше розвинути в ній цю необхідну навичку. Важливо пам’ятати, що починати слід не раніше 5 років –  саме з цього віку діти вже можуть добре засвоювати текстовий матеріал.

Після того, як вони вивчили букви і звуки, можна переходити до наступного етапу – читання складами. Це один з найтриваліших періодів навчання, адже поки дитина не навчиться добре читати складами, вона не зможе перейти до читання словами й розуміння прочитаного. Дуже важливо послідовно вивчити і закріпити кожен етап, затримавшись на ньому рівно настільки, наскільки це потрібно малюкові. Адже поспіх не допоможе опанувати матеріал швидше, а, навпаки, змусить постійно повертатися до попередніх тем.

навіщо потрібно читання складами

Читання складами це важливий етап для дітей, що починають читати

Є кілька популярних методик, за якими дітей навчають читати. Одна з найбільш популярних і ефективних – класичний метод, який передбачає послідовний перехід від одного етапу до іншого. Спочатку учень вивчає звуки та літери, що позначають їх, вчиться їх правильно вимовляти, а потім переходить до поєднання їх у склади. Саме такий підхід найбільш ефективний, адже дитина встигає засвоїти весь матеріал послідовно.

Перш ніж переходити до фразового і текстового читання з розумінням прочитаного, дуже важливо впевнитися, що дитина добре закріпила вміння поєднувати букви в склади, правильно їх вимовляє, розуміє принципи сполучення літер між собою. Тільки після цього діти будуть готові читати слова повністю. Головна мета навчання – це швидке читання, під час якого малюк розуміє всю суть прочитаного.

як навчити дитину читати складами

Як правильно вчити читати складами в 5-6 років

Читати складами в 5-6 років дитині цілком до снаги. Це найкращий вік для розвитку цієї навички, адже у малюка вже сформувалися важливі для навчання вміння, наприклад, просторова орієнтація, здатність переказувати побачене. Також до цього віку діти вже мають досить розвинене мовлення і хороший словниковий запас. Крім того, психологи й педагоги зауважують, що саме в цей період у дитини виникає щире бажання вчитися читати.

Навчити дитину читати складами в 5-6 років можна, дотримуючись декількох принципів:

  • Краще починати заняття з простих віршів, маленьких оповідань, які читаються і сприймаються на слух легко. Так учень не буде сильно втомлюватися, а отже, зможе дочитати історію до кінця.
  • Кількість слів у реченні має бути невеликою. Що простіше текст, то легше він сприймається.
  • Важливо стежити за тим, чи розуміє дитина прочитане. Не варто поспішати – швидкість читання на цьому етапі не має значення.
  • Варто робити перерви. Після прочитаного вірша або уривка краще зробити паузу, обговорити його, подумати про те, яким може бути продовження.
  • Як тільки читання складами стало автоматичним, можна переходити й до читання словами.
  • Потрібно зацікавити учня, підтримати його, зробити акцент на важливості вміння читати слова складами.

вчимо школяра читати словами

Чому діти читають складами в 7-8 років

Для початківців читання складами – це довгий і ретельний процес, що вимагає посидючості й уважності. Та без цього дитина не зможе навчитися читати швидко і розуміти прочитане. Важливо серйозно поставитися до цього етапу, щоб уже в шкільному віці діти могли повноцінно розвиватися, читаючи підручники та художні книги.

Деякі діти навіть в 7-8 років продовжують читати складами. Якщо для 5 років – це чудовий показник, то в більш старшому віці важливим є прогрес. У 1-3 класі у школяра вже серйозне навантаження і витримати його не так просто, особливо якщо він повільно читає.

Причиною тривалого читання складами здебільшого є  неправильне навчання із самого початку. Можливо, один з етапів навчання не був успішно завершений і засвоєний або ж була неправильно дібрана методика, яка не підійшла для конкретної дитини. Незалежно від того, скільки років школяреві, краще повернутися на початок, щоб пройти і засвоїти кожен етап навчання, вибравши ефективну методику, яка допоможе наздогнати своїх однолітків.

методика навчання читання для дітей

Як навчити дитину читати, щоб їй не довелося перевчатися

Навчити маленьку дитину чого-небудь можна, дотримуючись принципу “Від простого до складного”. Це ж стосується і навчання читання. Тільки правильно побудована програма зможе забезпечити ефективність занять і хороший результат. Важливо пам’ятати, що набагато простіше навчити малюка читати правильно відразу, ніж потім його переучувати.

Для цього чудово підійдуть програми від академії SMARTUM – Букварика і Читарика. Вони допоможуть дитині навчитися читати текст швидко й осмислено. Курси підійдуть навіть для тих дітей, яким необхідно вивчати матеріал з нуля. Букварика допомагає познайомитися з буквами і звуками, засвоїти звуко-буквений аналіз. Потім здійснюється перехід до Читарики. Протягом курсу учні опанують читання складами і фразами, перейдуть до швидкого сприйняття тексту.

Крім отримання досвіду осмисленого і швидкого читання, програма дає можливість розвивати мислення, пам’ять, уяву, сприйняття інформації, мовлення і грамотність. До того ж збільшується словниковий запас і поліпшується загальна техніка читання. Надалі все це стане в пригоді дитині при засвоєнні шкільної програми.